Systemy Kontroli Dostępu

Nazywane również systemami kontroli przejść lub sterowania dostępem zdobywają coraz większe uznanie użytkowników. Przez dostęp w ujęciu bezpieczeństwa rozumie się czynność wejścia do lub z obszaru chronionego.

 

Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość posiadania indywidualnych "kluczy" (kart, breloków) do drzwi kontrolowanych. W prosty sposób można ograniczyć dostęp do pomieszczeń przez określenie, kiedy taki dostęp jest możliwy. Dobrze zaprojektowany system ogranicza ruch osób niepowołanych, co w konsekwencji zmniejsza prawdopodobieństwo dostępu do miejsc, w których nie powinny one przebywać.

 


Podstawowymi elementami tworzącymi system kontroli dostępu są:

 

  • sterownik systemu, który przez zawarte specjalistyczne oprogramowanie, umożliwia odbieranie, analizowanie, rozpoznawanie i sterowanie informacjami oraz podejmowanie decyzji wg określonego algorytmu w zakresie zablokowania lub odblokowania przejścia.
  • czytniki są urządzeniami, których zadaniem jest przyjęcie informacji od nośnika, rozpoznanie prawidłowości zapisu i przesłanie danych z odczytu do sterownika. Podstawowe rodzaje czytników to; na karty magnetyczne, podczerwieni, indukcyjne, indukcyjne, zbliżeniowe, biometryczne.
  • mechaniczne urządzenia blokujące tj. elektrozaczepy, elektrozawory.
  • oprogramowanie dla sterowników.

 

W ww. systemach wykorzystujemy urządzenia wiodących producentów takich jak:

 

ATC, BEWATOR, GE SECURITY, HID, IMPRO, INGERSOLL RAND, KANTECH, PAC SECURE NET, PAXTON ACCESS, TDSi

 

powrót ->>>